9 پیشنهاد مهم بورسی ها برای اصلاح بازار سرمایه منتشر شد

فروشگاه آنلاین یزد، با توجه به اینکه طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار در مجلس در حال تدوین است، پیش‌نویس این طرح برای ارائه پیشنهاد و موارد اصلاحی کارشناسان و فعالان بازار سرمایه ارائه شده است.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دیروز در بورس کالا اعلام کرد: طرح اصلاح قانون بازار سرمایه ایران در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصادی نهایی شده و به زودی با تصویب کمیسیون به صحن مجلس ارائه می‌شود.

وی گفت: قبل از تصویب این طرح در کمیسیون اقتصادی، متن این پیش‌نویس برای کارشناسان و فعالان بازار منتشر می‌شود و دو هفته فرصت در نظر گرفته می‌شود تا پیشنهادات اصلاحی به این کمیسیون برسد و سپس این متن برای تصویب نهایی به صحن اصلی مجلس ارائه شود.

در این رابطه کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار امروز چهارشنبه اول دیماه 1400 در نامه‌ای به امضای محمدرضا دهقانی‌احمدآباد دبیرکل این کانون خطاب به اعضای کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار و مدیران و فعالان بازار سرمایه اعلام کرد: بدین وسیله طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب کارگروه تخصصی بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به پیوست ارائه می‌شود. عمده اصلاحات پیشنهادی کمیسیون به شرح زیر است.

  1. حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در جلسات هیأت دولت
  2. معرفی شورای عالی بورس، اعضای این شورا و حیطه وظایف و اختیارات آنان
  3. قانون‌گذاری در باب گسترش فرهنگ‌سازی و آموزش بازار سرمایه از طریق نهادهای متولی مانند سازمان صدا و سیما
  4. تدوین و تهیه سند ارتقاء دانش مالی و اقتصادی ایران
  5. قانون‌مندسازی فعالیت ذی‌نفعان بازار سرمایه در فضای مجازی
  6. تخصیص 10 درصد از سود خالص سازمان بورس و اوراق بهادار به صندوق تثبیت بازار سرمایه
  7. تأسیس صندوق‌های پروژه در سطح ملی
  8. الزام شرکت‌های مرتبط جهت عرضه تولیدات در بورس‌های کالا و انرژی ایران
  9. تأسیس کانون سهامداران حقیقی

نامه کانون کارگزاران

در این نامه آمده است، خواهشمند است نقطه نظرات خود را در خصوص اصلاحات پیشنهادی کمیسیون و یا اضافه کردن بندهایی در راستای تقویت و توسعه نقش و جایگاه بازار سرمایه حداکثر تا روز سه‌شنبه 7 دی ماه 1400 به صورت مکتوب به این کانون ارسال نمایند.

منبع : اقتصاد نیوز

اشتراک گذاری

Scroll to Top