پیام تغییرات درآمدی دولت در بودجه جدید

به گزارش فروشگاه آنلاین یزد، یکی از مهم ترین سرفصل های بودجه ۱۴۰۱ درآمدهای مالیاتی است. براساس درآمدهای مالیاتی با رشد ۶۲ درصدی از ۳۲۹ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال به ۵۳۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

اگرچه این افزایش نسبت به تورم حدود ۴۰ درصدی بیشتر است و مودیان مالیاتی و فعالان اقتصادی نگران افزایش فشار مالیات ستانی بر اقتصاد هستند اما کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد و وعده دولت برای افزایش مالیات از محل پایه های جدید مالیاتی و کشف بخشی از فرارهای مالیاتی موجب شده است تا افزایش درآمدهای مالیاتی بدون فشار بر مودیان فعلی دور از دسترس نباشد.فارغ از این مسئله فهرست درآمدهای مالیاتی و تفاوت آن با سال گذشته نکاتی را در زمینه چشم انداز بازارها از منظر دولت نشان می دهد.

به طور کلی مالیات‌ها در بودجه در پنج سرفصل کلی مالیات اشخاص حقوقی شامل (مالیات شرکت های دولتی و خصوصی)، مالیات بر درآمدها شامل(مالیات حقوق بگیران و مشاغل)، مالیات بر ثروت شامل (مالیات بر ارث، نقل و انتقال سهام، املاک و سرقفلی و مالیات های جدید شامل مالیات بر خودروها و خانه های لوکس و خانه های خالی)، مالیات بر واردات (تعرفه و حقوق گمرکی کالاهای وارداتی) و در نهایت مالیات بر کالاها و خدمات (عمدتا شامل مالیات بر ارزش افزوده) است. جزئیات مالیات های دولت در این سرفصل و مقایسه آن با سال گذشته در جدول آمده است.

در این میان سرفصل مالیات بر ثروت تنها مورد از سرفصل های پنج گانه است که نسبت به سال گذشته با کاهش مواجه شده است. در قانون بودجه ۱۴۰۰ مالیات بر ثروت ۳۴٫۵ هزار میلیارد تومان بود که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به ۲۷٫۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

نگاهی به جزئیات مالیات بر ثروت نشان می دهد که این کاهش در چه بخش هایی است. مهم ترین مورد در این زمینه مالیات بر نقل و انتقال سهام است. این سرفصل در قانون بودجه امسال ۱۷٫۱ هزار میلیارد تومان بود که در لایحه بودجه سال آینده به ۱۰٫۴ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

منبع :تجارت نیوز

اشتراک گذاری

Scroll to Top