روند بازار ارز منطقی تر شده است/ نوسانات ارزی حاصل شوک های روانی و رسانه ای بود

صرف نظر از شوک های روانی که بخشی ازآن رسانه ای و برخی حاصل سیاه نمایی دشمنان خارج کشور است روند حاکی از منطقی شدن نرخ بازار ارز است.

بازار آنلاین یزد : ساسان شاه ویسی با بیان اینکه روند بازار ارز در حال حاضر بعد از نوسانات اخیر منطقی تر شده است و بر اساس آنچه امروز مشاهده می کنیم به نظر می رسد که هرچه به جلو حرکت می کنیم ثبات نسبی بیشتر می شود گفت: البته نباید فراموش کرد که ماه پایانی سال میلادی است و ریزش یکباره ارز دیجیتال بیت کوین و ریزش در بازارهای جهانی از جمله در بازار طلا حساییت بازار را دوچندان کرده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نوسانات ارزی تا حد زیادی گذرا و تحت تاثیر متغییرات فصلی ماه های پایانی میلادی است گفت: این تغییرات نه تنها در ایران بلکه در بازار پولی جهان است و تغییرات نرخ ارز تحت تاثیر کشش پذیری بازارها، تعداد آنها و گردش و سرعت حجم ارز خارجی است.

وی افزود: یک سری سیاستگذاری ها مالی شدت و ضعفی را در این روند ایجاد می کند، به عنوان مثال بحران کووید 19 که دنیا و کشورما پشت سر گذاشته است و بازارسازهای بین المللی عموماً دچار از دست رفتگی گردش پول ملی و اقتصاد شده اند مانند ترکیه و برخی بازارسازها مانند کشور روسیه نیز علیرغم از دست رفتگی گردش مالی و وجود برخی تحریم های آمریکا توانسته اند  وضیعت اقتصاد خویش را حفظ کنند و در مواجه با ارزهای خارجی بازار باثبات تری را دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه روند کاهشی جریان سرمایه ای و حساب های ذخیره ای که کشش پذیری در بازار سرمایه را حفظ می کند گفت: متاسفانه بازار ایران در سال 1399 دچار چالش شد اگر بتوانیم این چالش ها را همانطور که در شش ماهه اول سال مدیریت کردیم در سه ماهه سوم سال نیز تحت کنترل بگیریم روند ثبات بازارها منطقی تر می شود.

 وی افزود: به نظر می رسد که حرکت جریان نقدینگی به سمت سرمایه گذاری در تولید به جهت امن بودن در حال شکل گیری است که بخشی از نیازهای کشور هم در صادرات و هم در بسترسازی جریان نقدشونده شده در بازارهای داخلی مشاهده کرد و این امر حرکت به سمت ثبات اقتصادی را نشان می دهد.

وی افزود: هرچه نوسانات در بازار کاهشی شود و روند ثبات استمرار یابد اثرگذاری آن را در برخی بازارها از جمله بازار ارز را می توان مشاهده کرد.تغییراتی که در نرخ ارز مشاهده می کنیم صرفاً مبتی بر قابلیت ها این بازار نیست ضمن انکه شاهد شوک های ارزی گذرا نیز بوده ایم.

شاه ویسی با تاکید بر ازادسازی برخی منابع ارزی کشور گفت: چرخ های تجارت خارجی تحت تاثیر همین موضوع روانتر شده است همچنین نرخ صادرات غیرنفتی افزایش داشته است  و یک تناسبی بین نرخ های موازی در بازار ارز از نرخ ترجیحی تا نرخ نیمایی و نرخ بازار اسکناس مشاهده می شود و می توان گفت تا حدودی متعادلتر شده است.

وی افزود: نرخ های ارز  از خردادماه تا مهرماه منطقی نبود که این نوسانات بخشی سوداگری و بخشی در اهداف مذاکرات نهفته بوده است ، اما در مقابل جریان صادرات و واردات و جدا شدن از چسبندگی نرخ های حمایتی و ترجیحی همانطور که رییس کل بانک مرکزی در گزارش موردی که ارایه کرده است یک فضای مثبت و قابل قبولتری در حوزه نظامات ارزی کشور را مشاهده می کنیم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سیاست های ارزی می بایست بر مبنای شناور مدیریت شده تنظیم شود تاکید کرد: اتفاقی که در چند سال اخیر به وقوع پیوسته است به هر دلیلی از جمله تحریم، ناکارآمدی سیاست ها و سومدیریت و تصمیمات چندوجهی و … مسیری را به سمتی برد که دامنه اطمینان بخشی به مدیریت بهینه شناور مدیریت شده انجام نداد و این امر نیازمند بازنگری است.

شاه ویسی با اشاره به مدیریت جدید بانک مرکزی در دولت سیزدهم گفت: با حضور رییس کل جدید بانک مرکزی و کمتر مصاحبه انجام دادن و بیشتر مدیریت کردن  شاهد ثبات بازار ارز هستیم البته در کنار این موضوع نیاز به تغییر برخی ساختارها نیز حس می شود و نظارت های دستگاهی در داخل بانک به نظر می رسد که باید مستحکم تر شود.

اشتراک گذاری

Scroll to Top